Doniczki dekoracyjne- jak je dopasować do salonu ?

Aranżacja salonu, sama w sobie nie jest łatwa. Jest to pomieszczenie w którym spędzamy najwięcej czasu i musi być jak najbardziej użyteczne ale tez klimatyczne abyśmy czuli się w nim dobrze.

Tak samo jest z doniczkami, wybór i dopasowanie ich do wnętrza nie jest łatwą sprawą, a jeszcze musimy brać pod uwagę preferencje i wymagania roślin.

Doniczki i rośliny, są znaczącym elementem jeżeli chcemy ożywić wnętrze. Rośliny wraz z ich ozdobnymi doniczkami, wprowadzają ciepło do domu i mają właściwości relaksujące. W końcu od wieków wiadomo, że zieleń i kontakt z naturą mają korzystny wpływ na walkę ze stresem.

Czym się kierować przy wyborze ?

Głównym kryterium przy wyborze, jest miejsce jakim dysponujemy i jakie spełnia kryteria w doborze rośliny w to miejsce. Jeżeli chcemy czymś dopełnić salon, odpowiednim wyborem będą właśnie doniczki z roślinami. W salonie o dużych rozmiarach i sporą przestrzenią do dyspozycji, idealnie sprawdzi się większa doniczka a co idzie w parze z doborem dużej rośliny. Musimy tez pamiętać o tym, aby styl w jakim wybieramy doniczki wpasował nam się estetycznie w pomieszczenie w którym będą stały. Wyjątkiem jest tutaj jednak gdy chcemy urządzić swoje mieszkanie w niestandardowym, nieszablonowym stylu tutaj ograniczać będzie nas jedynie nasza wyobraźnia.

Różne doniczki do różnych roślin

Jeżeli mamy już wybrane rośliny, to przy wyborze doniczki powinniśmy się kierować jej charakterystyką. Przykładem jest zamiokulkas, który dobrze się czuje w ciasnych doniczkach, gdyż dopóki nie wypełni korzeniami całej doniczki nie wypuści nowych liści, więc w jego przypadku im doniczka będzie większa tym dłużej będzie rósł.

Dlatego doniczki do kwiatów domowych, powinny być dobrane typowo pod ich preferencje. Znów rośliny które są większe wiadomo, że muszą mieć większe doniczki do rozrostu korzeni wraz z rozrostem korony rośliny. Tworząc domowo-ziołowy ogródek, rośliny nie maja aż takich wymagań. Wystarczą klasyczne podłużne korytka, bądź zwykłe ozdobne doniczki.

Z jakiego materiału ?

Dużo zależy od tego jak często musimy podlewać rośliny. Do roślin które wymagają częstego podlewania, warto wybrać doniczki odporne na wilgoć czyli wykonane z tworzywa sztucznego czy plastiku. Znów do kwiatów które nie wymagają częstego podlewania idealnie sprawdzą się ceramiczne, gliniane doniczki.

Podsumowując, wybór odpowiedniej doniczki często jest uwarunkowany miejscem jakim dysponujemy i charakterystyką rośliny.