Trendy

Często mówi się, że trendy tworzą wybitni projektanci, ale ja to widzę trochę inaczej. Pomysły na nietypowe rozwiązania na pewno pojawiają się u powyższych. Mam jednak wrażenie, że gdyby w tym miejscu postawić kropkę, historia powstawania trendów zdecydowanie byłaby niepełna.

Ponieważ do tego świata mocno wpisują się jeszcze wpływowi internauci oraz specjaliści, którzy pracują w wielkich wnętrzarskich korporacjach i decydują, jak będzie wyglądał asortyment sklepów w najbliższych sezonach. I to oni mają największą moc sprawczą. Ponieważ ekstrawagancki projektant może sobie wymyślić kontrowersyjne krzesło, którym zachwyci się pół internetu i wszystkie gazety branżowe, ale póki co żaden sklep nie pokusi się o dodanie takiego mebla do swojej oferty, w domach tego krzesła nie będzie, a wtedy trudno mówić, że pojawiła się jakaś moda. Dlatego projektanci dwoją się i troją, by pokazać cos nowego, a specjaliści od trendów, oceniają i wybierają, co będzie miało szanse realnie zaistnieć na rynku. Projektanci, producenci i media to sieć powiązań od siebie zależnych i przynosi mi frajdę podglądanie ich, jak to wszystko sprawnie działa.

 

DYWAN MALTEPEbeige/ black/ 160×230
Lampa sufitowa ADORN

Wnętrza o indywidualnym charakterze

W roku 2021 mocno widoczne będą wnętrza nietypowe, w których nacisk będzie kładziony na indywidualną przestrzeń. Wspominałam o tym w poprzednim artykule.

Z sezonu na sezon umacnia się moda na nietuzinkowość.  Chcemy żyć w duchu eko, a jednocześnie otaczać się wyjątkowymi przedmiotami, dlatego coraz częściej sięgamy po rzeczy z drugiej ręki lub odwiedzamy outlety w których można znaleźć perełki. Przeczesujemy piwnice w poszukiwaniu babcinej zastawy, odwiedzamy targi staroci, a nawet zaglądamy na osiedlowe śmietniki. W koszach nierzadko lądują przecież prawdziwe skarby – sygnowana ceramika, kultowe meble z PRLu czy stare zabawki. Trendy wnętrzarskie na 2021 czerpią garściami ze świata natury. W przestrzeniach prywatnych i publicznych przybywa roślin, ekologicznych rozwiązań i naturalnych materiałów. Stanowią również odpowiedź na palącą potrzebę stabilizacji i bezpieczeństwa.  Stonowane kolory, naturalne materiały i opływowe formy budują wrażenie harmonii i przytulności. Mieszkanie ma być schronieniem, w którym możemy swobodnie wyrażać siebie, bawić się, pracować i odpoczywać.

Odradza się styl boho i co za tym idzie, plecione meble i dodatki. We wnętrzach znów goszczą wyroby z rodzimej wikliny, juty, rattanu czy trawy morskiej. Sprzęty wykonane z tych materiałów są lekkie, poręczne i doskonale komponują się z modnymi beżami.

 

LAMPA WISZĄCA DAMODAR white

Szarości i beże

Trzymając się tematyki barw, przedstawię kolejny nurt, jakim jest tworzenie wnętrz w tonacji szaro-beżowej. Ten trend zwany jest również “wasabi sabi”. Zestawiając ze sobą te dwa kolory, kreujemy czystą i przytulną przestrzeń, którą dodatkowo świetnie podkreślają duże okna, wpuszczające do pomieszczenia solidną dawkę dziennego światła. W takich realizacjach doskonale sprawdzą się naturalne tkaniny jak len, czy bawełna oraz mocniejsze akcenty, np. duża sofa w obiciu z karmelowej skóry, czy wełniany dywan z wyrazistym wzorem. Warto dodać też imponujące kwiaty doniczkowe, wzbogacają i podkreślają neutralną bazę wnętrza.

W miarę jak rośnie nasza świadomość, dotycząca tematu szeroko pojętej ekologii coraz częściej konstruktywnie podejmujemy decyzję co do wyboru tkanin i materiałów w naszym otoczeniu. Nie inaczej jest we wnętrzach, w końcu w nich spędzamy większość naszego życia i to właśnie one mogą znacznie poprawić jego jakość. Obcowanie z naturą nabiera coraz większej wartości, żyjąc w dużych miastach, łakniemy jej bardziej i bardziej. Najprostszą metodą na wprowadzenie naturalnych elementów do naszego domu .  na etapie remont zwróćcie uwagę na to, jakie farby wybieracie, jaki tynk, obicia mebli, tkaniny na zasłony czy materiał na podłogę. Postawienie na naturalną bazę w postaci podłóg, czy obić mebli wiąże się oczywiście z większym kosztem, dlatego, jeżeli chcecie zacząć powoli, to zachęcamy do wprowadzenia wełnianych poduszek, koszy wiklinowych, elementów z rattanem, suszonych traw w formie dekoracji czy choćby drewnianego stołka w roli stolika pomocniczego.

 

Wnętrza o indywidualnym charakterze