Z boho przez wnętrze

Skąd pochodzi boho?

Nazwa boho pochodzi od bohemy, zwanej również cyganerią. Tym mianem określano środowisko awangardy artystycznej w XIX-wiecznej Francji. Najczęściej byli to malarze, poeci lub aktorzy. Charakteryzowali się oni bezkompromisowym i buntowniczym podejściem do życia. Swoją wiarę w wolność twórczą manifestowali poprzez ekstrawagancki sposób ubierania się i urządzania mieszkań. Luz i naturalność bohemy udało się przenieść na wnętrza, które były przytulne, zwiewne oraz wygodne. Boho łączy kulturę hipisowską oraz wpływy orientalne i etniczne. To artystyczny miszmasz klasyki i spokojnych współczesnych wzorów. Te pozornie niepasujące do siebie elementy tworzą spójną i intrygującą całość. Uzupełnieniem są liczne dodatki oraz ozdoby.

Jak urządzić mieszkanie w tym stylu?

Dom lub mieszkanie w stylu boho musi być jasne, dlatego najlepiej jest postawić na klasyczne, białe ściany i piękne, naturalne drewniane podłogi. Sypialnia powinna być pełna miękkich poduszek, przytulnych koców i narzut w afrykańskie wzory. Zamiast ramy łóżka z zagłówkiem możesz wykorzystać stelaż z palet, a na ścianie zawiesić indyjską mandalę. Z kolei w kuchni i salonie nie może zabraknąć dużego, drewnianego stółu, przy którym mogą stanąć różne rodzaje krzeseł, lub ławek „z odzysku”, hamak, wygodna sofa, lub rattanowe fotele. Trzeba też pamiętać o roślinach doniczkowych. Powieszone na suficie, w kwietnikach które można ręcznie zrobić, natura tutaj to podstawa. Jeśli chodzi o łazienkę najlepiej wykorzystać płytki z wzorami, imitujące kamień, cegłę lub beton. Przydatne też będą plecione kosze, marokańskie dywany. Dodatkowo świece zapachowe i kadzidła, które stworzą niepowtarzalny klimat.

Krótka charakterystyka

Cechy: naturalność, bezpretensjonalność, umiar, prostota, zamiłowanie do tradycyjnego rzemiosła, unikatowych wyrobów, drobnych rzeźb.

Kolory: beże, brązy, zgaszone zielenie, ochra, rdzawe odcienie czerwieni, miodowy odcień żółtego, biel, czerń.

Materiały: lokalne gatunki drewna, bambus, wiklina, len, bawełna, wełna, ręcznie farbowane tkaniny, cyna, miedź, mosiądz.

Dodatki: ręcznie wykonane dodatki, gliniane naczynia, ręcznie plecione kosze, poduszki, koce i pledy we wzory plemienne.

Ten stylowy misz-masz tworzy niepowtarzalny klimat we wnętrzu, który osiągnąć jest stosunkowo łatwo – wystarczy odrzucić stare schematy oraz konwencje w aranżacji wnętrz i dać się ponieść fantazji.