Biuro, czyli centrum dowodzenia

Coraz częściej można się spotkać z pracą zdalną. Aby praca była efektywna napiszemy co i jak można zrobić żeby dobrze urządzić biuro w domu.

Jest to miejsce, w którym spędza się co najmniej kilka godzin dziennie. Trzeba więc zadbać o to by ta strefa była dla nas komfortowa, swobodna oraz sprzyjała naszej kreatywności.

Ale pamiętajmy „im mniej tym lepiej”.

Jak urządzić biuro?

Aranżacja przestrzeni do pracy powinna przede wszystkim koncentrować się wokół naszego stylu życia, preferencji oraz od tego ile mamy na nie miejsca.

Przemyślany projekt gwarantuje nam dobrze zagospodarowaną przestrzeń, a przede wszystkim zadowolenie z pracy.

Najważniejszą rzeczą to wybranie odpowiedniego pokoju, który ma dostęp do jak największej ilości światła naturalnego. Jest to gwarancja nie tylko dobrze doświetlonego biurka, ale również sprzyja dobremu samopoczuciu.

Jeśli chodzi o ustawienie biurka to najlepiej gdy nie będziemy zasłaniać sobie światła. Biurko dla osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna, a dla leworęcznej – prawym bokiem.

Jeśli słońce zbyt nam przeszkadza najlepiej zamontować rolety lub żaluje.

Do home office minimalne wymiary blatu to 60x100cm. Trzeba również zastanowić się, czy biuro będzie używane przez pozostałych domowników – Ty, partnerka, partner lub dzieci. Wtedy trzeba dostosować wszystko tak by nie zabierać cennej przestrzeni.

Jeśli chodzi o fotel trzeba dobrać go odpowiednio do naszych wymagań. Niektórzy będą chcieli wygodny, skórzany, a inni stylowe krzesełko. Najważniejszym jednak aspektem jest to by dostosować odpowiednią wysokość do wzrostu oraz biurka.

Kochani! Kolejną ważną rzeczą są kable. Plączące się przewody to nic przyjemnego ani bezpiecznego. W sklepach można znaleźć różnego rodzaju prowadnice, maskownice lub pudełka i problem rozwiazany.

Regały, szafki oraz półki najlepiej żeby były w jednym stylu co pozostałe meble, oraz by znajdowały się jak najbliżej biurka. Wszystkie wtedy najpotrzebniejsze rzeczy będą w zasięgu ręki i nie trzeba będzie ich szukać po innych zakątkach mieszkania.

W zależności od wykonywanej pracy mogą się również przydać w wyposażeniu pudełka, segregatory, teczki, przyborniki oraz inne akcesoria biurowe. Na ścianie można zamontować tablicę korkową, aczkolwiek oryginalnym rozwiązaniem byłoby pomalowanie ściany farbą tablicową lub magnetyczną. Można to wykorzystać w pracy, a również sprawić radość dzieciom.

Jakie kolory wybrać?

Nie ma właściwej odpowiedzi na to pytanie. Każdy ma inny styl, dobrze się czuje w zupełnie innej palecie barw. Najlepiej wybrać te które pomogą nam się skupić na wykonywanej pracy oraz skoncentrować się na niej. Wybierając kolor do biura warto zainteresować się psychologią kolorów. Jest to dziedzina nauki zajmująca się wpływem barw na samopoczucie i emocje człowieka.

Dekoracje

Przestrzeń, w której pracujemy wcale nie musi być pozbawiona dekoracji.

Świetnym pomysłem są ramki ze zdjęciami naszych bliskich, które wywołują pozytywne wspomnienia.

Zamiast przyborników można wykorzystać kolorowe pojemniki, lub ozdobne szkatułki co sprawi, że nie będzie nudy.

Kolejnym ważnym elementem są rośliny! Nie tylko pięknie wyglądają, ale jest to naturalny filtr powietrza. Ciekawostką jest, że dzięki roślinom doniczkowym można zwiększyć produktywność od 10 do 15%.

Jeśli są tu wielbiciele zapachów to polecamy aromatyczne świece. Dodatkowo delikatna muzyka w tle też jest świetnym, relaksującym rozwiązaniem.

PAMIĘTAJCIE!

Idealnym miejscem na biuro jest zupełnie odrębne pomieszczenie. Lecz często zdarza się, że nie możemy sobie na to pozwolić. Nie ma się co załamywać! Wystarczy parawan, regał, szklana ścianka lub panel dżwiękoszczelny i problem z głowy.

Podobno bałagan na biurku symbolizuje bałagan w głowie,inni mówią o chaosie artystycznym. Nie do końca się z tym zgadzam, niemniej jednak porządek na biurku i dobrze dobrana atmosfera dookoła stanowiska pracy na pewno sprzyja