Sęk w tym...

Drewno od dawna jest wykorzystywane w produkcji mebli. To najlepszy surowiec, a dodatkowo materiał odnawialny. Możemy wykonać z niego praktycznie wszystko. Trend na meble oraz dodatki wykonane z drewna króluje niemalże w każdym stylu – od skandynawskiego, poprzez rustykalny i industrialny aż po nowoczesny.

„Recycling”

Czyli odzyskiwanie produktów i materiałów, objęła również meble drewniane. W efekcie na rynku znajdziemy meble pasujące do wnętrz industrialnych czy eklektycznych. Doskonałym przykładem są między innymi drewniane palety transportowe zastępujące stoliki kawowe czy skrzynki wykorzystywane do transportu owoców służące jako pojemniki w kuchni czy gazetniki.

7 najpopularniejszych gatunków drewna

Zaczynamy od dębu, czyli gatunku cieszącego się dużą popularnością w realizacjach. Najczęściej służy do tworzenia blatów kuchennych oraz łazienkowych.  Z dębu można wykonać piękne i ponadczasowe fronty mebli oraz drzwi, schody i podłogi.

 

Buk to gatunek drewna, który sprawdza się do produkcji parkietu oraz mebli giętych, takich jak krzesła i fotele. Co ciekawe stare meble z drewna buku, pochodzące z lat 60 i 70 XX często są odnawiane i spotykane również w nowoczesnych wnętrzach.

 

Jesion to wspaniałe drewno doceniane jest za swoją piękną barwę, strukturę i twardość zbliżoną do dębu. Przy odpowiednim zabarwieniu dobrze go imitujące. Jesion najczęściej z racji swoich walorów stosowane na podłogi i schody. Trochę rzadziej na fronty meblowe.

 

Sosna to najpowszechniejszy materiał stosowany zarówno w budownictwie, jak i meblarstwie. Sosna w  meblarstwie znajduje zastosowanie praktycznie wszędzie, tam gdzie wymagania odnośnie wytrzymałości materiałów nie są zbyt wysokie. Począwszy od łóżek, a skończywszy na frontach meblowych.

 

Modrzew to jeden z najładniejszych gatunków drewna. Delikatny różowo-czerwony kolor doskonale pasuje np. do tarasów czy elewacji. Dużym atutem  jest również wytrzymałość. Modrzew- charakteryzuje go wysoka odporność na wilgoć z racji dużej zawartości żywic. Meble z modrzewia bardzo często można spotkać u naszych rodzimych górali, którzy bardzo go sobie chwalą.

 

Można powiedzieć, że świerk dorównuje popularnością sośnie. Jego zastosowanie to modna w latach 70 i 80 boazeria rzadziej natomiast meble choć i tutaj nasi górale potrafią z niego zrobić wszystko.

 

Orzech charakteryzuje się pięknym usłojeniem i ciepłą barwą. Jest to drewno twarde i trwałe oraz niestety drogie. Dlatego  używany jest najczęściej jako fornir , a nie drewno lite. Fronty fornirowane orzechem nadadzą wnętrzu niepowtarzalny charakter, gdyż nie sposób spotkać dwóch identycznych. Praktycznie każda kłoda ma swój unikalny wzór.

Fornir

Fornir jest naturalną okleiną, czyli cienkim „plastrem” drewna przyklejanym na powierzchnię płyty meblowej. Na powierzchnię naszych mebli stosujemy 0.6 mm grubość okleiny. W odróżnieniu od powierzchni sztucznych fornir zachowuje właściwości drewna.

Jest wiele powodów by wybrać meble drewniane, ale najważniejsze to:

 

-trwałość

-unikalność

-naturalność

-uniwersalność

Sęk w tym, żeby wiedzieć jakie drewno wybrać, aby odpowiednio spełniało nasze wymagania.